توضیحات معاون خبر ایرنا در مورد سانحه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، محمدرضا نادری گیسور در گفت‌وگوی رادیویی درباره سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران عصر چهارشنبه (۲ تیر ماه) در استان آذربایجان‌غربی و جان‌باختن دو خبرنگار جوان از ایرنا و ایسنا گفت: این ضایعه غم‌انگیز را به خانواده داغدار یاسینی و کریمی و جامعه رسانه‌ای کشور و به خصوص همکاران خبرنگار در هر دو خبرگزاری تسلیت می‌گویم. 

معاون خبر خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) اظهار داشت:  در مجموع ۲۰ خبرنگار و چهار نفر از روابط عمومی سازمان محیط زیست و ۲ نفر هم از ستاد احیای دریاچه ارومیه برای بازدید از دریاچه ارومیه در این برنامه رسانه ای حضور داشتند؛ هماهنگی برای این تور رسانه‌ای از یک هفته پیش انجام شده بود تا خبرنگاران در سفر به استان آذربایجان‌غربی از آخرین وضعیت دریاچه ارومیه و اقدامات ستاد احیای این دریاچه گزارش‌های میدانی تهیه کنند.

وی با اینکه احیای دریاچه ارومیه از شعارهای اصلی دولت تدبیر و امید است گفت: در ابتدای دولت یازدهم دریاچه ارومیه شرایط بسیار نامساعدی داشت و دکتر روحانی در آغاز ریاست جمهوری قول دادند که این دریاچه را احیا کنند  و  اقدامات خوبی هم در همین زمینه انجام شده است.

توضیحات معاون خبر ایرنا در مورد سانحه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران

نادری گیسور گفت: در ماه‌های اخیر با توجه به کاهش بارندگی‌ها حرف و حدیث‌هایی درباره شرایط نامساعد دریاچه ارومیه و اینکه اقدامات انجام شده به نتیجه مثبت نرسیده است، طرح شده بود. سازمان محیط زیست هم برای ارائه گزارش واقع‌بینانه به مردم  از خبرنگاران همه رسانه‌ها دعوت کرده بود تا از این دریاچه، نتایج اقدامات صورت گرفته و شرایط آن بازدید کنند.

وی توضیح داد که خبرنگاران ساعت ۶ و ۳۰ دقیقه صبح چهارشنبه (دوم تیر ماه) از تهران با هواپیما به ارومیه اعزام می‌شوند و در آنجا بلافاصله با یک دستگاه اتوبوس برای بازدید از بخش‌های مختلف حرکت می‌کنند. در این برنامه از کانال رودخانه زاب که برای انتقال آب این رودخانه به سمت دریاچه احداث شده، بازدید می‌کنند. که پس از پایان بازدید حدود ساعت ۴ عصر با اتوبوس برای استراحت و صرف ناهار حرکت می کنند.

معاون خبر ایرنا با اشاره به گزارش‌ها و اینکه دو روایت برای این حادثه وجود دارد، گفت: مسیر حرکت کوهستانی بوده، در روایت اوایل گفته شده بود که «اتوبوس شرایط مناسبی نداشته، قدیمی بوده و نقص فنی داشته و همین موجب  بروز حادثه در مسیر کوهستانی شده است و نقص فنی در ترمز شده سبب بروز این سانحه شده است»؛ اما روایت دوم که بعد مطرح شد و رییس پلیس ناجا و رییس پلیس راهور استان آذربایجان غربی هم بیان کردند این است  که «اتوبوس هم معاینه فنی، مجوز تردد و هم بیمه داشته اما چون راننده از سیستم ترمز خیلی استفاده کرده، مشکل فنی ایجاد و منجر به این حادثه ناگوار شده است.»

نادری ادامه داد: تقریبا همه خبرنگاران و مسافران این اتوبوس با شدت و ضعف مختلف مصدوم و مجروح شده‌اند و متاسفانه ریحانه یاسینی (خبرنگار ایرنا) و مهشاد کریمی (خبرنگار ایسنا) که در انتهای اتوبوس مستقر بودند، جان خود را از دست می‌دهند،‌ کیمیا عبدالله‌پور یکی دیگر از خبرنگاران ایرنا است که در این حادثه از ناحیه دست، کتف و پا مصدوم شده است.

معاون خبر ایرنا گفت: برخی از خبرنگاران و مسافران اتوبوس از جمله خانم اکبری از دیگر خبرنگاران ایرنا این طور روایت می کنند که «وقتی اتوبوس از مسیر منحرف می شود و راننده اعلام می‌کند که ترمز نداریم، مرحومه یاسینی پیشنهاد می‌کرده که سرهای خود را در میان دستان‌مان بگیریم که اتفاقی برایمان نیافتد»؛ مرحومه یاسینی و زنده‌یاد کریمی ظاهرا در انتهای اتوبوس نشسته بودند؛‌ و اتوبوس پس از انحراف از مسیر به سمت راست (شاگرد راننده) چپ می‌کند و این دو خبرنگار خانم به دلایل نامعلوم زیر اتوبوس پرتاب می‌شوند. 

وی با اشاره به گزارش مصدومان حادثه ادامه داد: وقتی مسافران متوجه غیرعادی بودن وصغیت اتوبوس و غیرقابل کنترل بودن آن شدند، هر فردی تلاش کرده به نحوی خود را کنترل و محافظت کند. و در زاویه ای که این دو مرحوم قرار داشتند ظاهرا باعث شده این دو خبرنگار پایین‌تر بیافتند، و نهایتا این اتفاق تلخ و ناگوار برای آنها رخ دهد.

نادری گیسور حادثه اتوبوس خبرنگاران را اتفاقی تلخ و ناگوار دانست و گفت: واکنش‌ها به این حادثه نشان داد که همه اقشار جامعه نسبت به خبرنگاران حساس هستند و جامعه بسیار غمگین شد که باید از همه جامعه و اصحاب رسانه تشکر کرد؛  از طرف دیگر اهمیت کار خبرنگاران و رسانه را نشان می‌دهد؛ اتفاقات مشابه دیگری با درجات و تلفات بیشتری رخ داده اما این حجم واکنش عمومی و رسمی را بوجود نیاورده بود.

توضیحات معاون خبر ایرنا در مورد سانحه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگاران
شادروان ریحانه یاسینی خبرنگار ایرنا – زنده‌یاد مهشاد کریمی خبرنگار ایسنا

نادری گیسور درباره علت اعزام خبرنگاران رسانه‌ها از تهران گفت: در چنین برنامه هایی برخی از رسانه ها به صورت مستقیم خودشان تیم خبری اعزام می‌کنند، خبرنگار روزنامه همشهری هم که در این حادثه بوده است می‌گوید«ما از سه چهار روز پیش از طرف روزنامه و شخصی به این منطقه آمدیم و وضعیت دریاچه را دیدیم و گزارش کردیم» شرایطی که برای دریاچه اخیرا رخ داده بود باعث شده بود ستاد احیای دریاچه ارومیه درخواست کند تا خبرنگاران تخصصی از سوی رسانه‌ها از تهران برای دیدن یک طرح به منطقه اعزام شوند که البته طبیعی است و همواره هم بوده، هر ماه و هر هفته خبرنگاران تخصصی دعوت می‌شوند؛ خبرنگاران و رسانه‌های محلی همواره در منطقه حضور دارند، اما زاویه نگاه خبرنگاران حوزه تخصصی و بازتاب رسانه‌های آنها بسیار متفاوت‌تر و اثر بخش‌تر است.

معاون خبر ایرنا درباره ستادهای تشکیل شده برای رسیدگی به حادثه اتوبوس خبرنگاران بیان کرد: دو کمیته، یکی برای رسیدگی به مسائل فنی،‌ علل و چگونگی این حادثه و دیگری برای رسیدگی فوری به وضعیت جان‌بختگان و مصدومان تشکیل شده است؛ راننده اتوبوس طبق قانون بازدداشت شده است تا بررسی شود که چرا اصلا این اتفاق افتاده، چرا این اتوبوس یا مسیر انتخاب شده است و مسائل فنی توسط پلیس راهور و قوه قضاییه در حال پیگیری است.

وی با اشاره به آغاز بررسی ابعاد این سانحه گفت: ستادها با دستور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری تشکیل شده و اقدامات فوری در هر بخش شکل گرفته است؛ آیت‌ الله سیدابراهیم رییسی هم به عنوان رییس‌جمهوری منتخب و هم به عنوان رییس قوه قضاییه علاوه بر پیام تسلیت و دستور رسیدگی و بررسی ابعاد حادثه را صادر کردند. 

نادری گیسور اظهار داشت: امروز یکی از ستادها با حضور محمدخدادی معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ، محمدرضا نوروزپور مدیر عامل ایرنا، علی متقیان مدیرعامل ایسنا و نمایندگان سازمان محیط زیست و وزارت راه و شهرسازی و سازمان بهشت‌زهرا تشکیل شده و درباره مراسم تشییع و تدفین و تکریم جان‌باختگان را بررسی و برنامه‌ریزی کردند؛ همچنین سایر اقدامات برای رسیدگی به وضعیت مصدومان حادثه هم تصمیمات لازم گرفته شده و در حال پیگیری و انجام است.

معاون خبر ایرنا گفت: استاندار آذربایجان غربی از همان دیروز از ابتدای بروز سانحه در محل حاضر است و مسائلی که در محل و استان باید انجام شود را شخصا پیگیری می کنند و تا ظهر امروز (پنجشنبه) که پیکر جان‌باختگان و بیشتر مصدومان به تهران منتقل شدند، هماهنگی‌های لازم را انجام داده‌اند، یکی دو نفر از مصدومان که حال وخیم داشتند در بیمارستان بستری و تحت مداوا هستند.

نادری گیسور گفت: امروز مصدومان و مجروحان حادثه هم به خانواده‌های آنها تحویل شدند و طبق برنامه‌ریزی‌های انجام شده پیکر خبرنگاران جان‌باخته (مرحومه ریحانه یاسینی و شادروان مهشاد کریمی ) ساعت ۹ صبح فردا (جمعه) در قطعه نام‌آوران بهشت زهرا در تهران پس از تشییع به خاک سپرده می‌شود.

معاون خبر ایرنا حادثه اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان‌غربی را از حادثه تلخ دوران کاری خود یاد کرد و گفت: امیدوارم چنین حوادثی برای هیچ خانواده ای پیش نیاید و خانواده رسانه کشور دیگر چنین روزهای تلخ و غم باری را شاهد نباشند.

به گزارش ایرنا، ۲۵ نفر از خبرنگاران رسانه‌های کشور صبح چهارشنبه (۲ تیرماه ۱۴۰۰) برای بازدید از طرح‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه عازم پیران‌شهر شدند که اتوبوس آنان عصر همان روز در ۱۵ کیلومتری این شهرستان در منطقه بیگم قلعه پیران‌شهر دچار حادثه شد.

در این حادثه غم‌انگیز متاسفانه ریحانه یاسینی و مهشاد کریمی خبرنگاران پرتلاش و متعهد خبرگزاری‌های ایرنا و ایسنا جان خود را از دست دادند.

درباره ی nbnbruop82594

مطلب پیشنهادی

کیفیت هوای تهران قابل قبول است

به گزارش ایرنا بر اساس اعلام شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، همچنین میانگین غلظت ذرات …